Tydzień z projektem - Bracia Różewiczowie. Mistrzowie klimatu.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 września 2017

Pogotowie Lekcyjne realizuje w ramach zadań własnych i Stowarzyszenia na rzecz dzieci - „Pomagajmy razem” projekt  „Znajdź swoją orbitę”. W sobotę – 9 września 2017 r.  minął  pierwszy tydzień realizacji projektu poświęconego braciom Różewiczom. Tym projektem zespół filmowy i teatr „Magiczna 6” ( działające przy Pogotowiu Lekcyjnym )  włączyły się w cykl imprez przygotowywanych przez MDK w Radomsku w związku z przedsięwzięciem – RÓŻEWICZ OPEN FESTIWAL.

6 września 2017 r. – odbyło się  poetyckie spotkanie aktorów z teatru „Magiczna 6”  – pod hasłem - czytamy Różewicza – poezja Janusza Różewicza. Wspaniałe, pełne liryzmu wiersze młodego poety interpretowały aktorki „Magicznej 6” – Dagmara, Daria, Julita, Paulina. Szczególne wrażenie na odbiorcach zrobiły wiersze „Dzień taki szary” i „Kino”.

8 września 2017 r. – projekcja filmu Tadeusza Różewicza „Świadectwo urodzenia”. Jeden z najciekawszych filmów polskich powracających do czasów okupacji. Trzy nowele: „Na drodze”, „List z obozu” ( tu rolę małego  Jacusia grał syn reżysera - Paweł Różewicz ) i „Kropla krwi” wzruszyły widzów. W projekcji brały udział też osoby zaprzyjaźnione z Pogotowiem Lekcyjnym, w tym wieloletnia wolontariuszka  -  Marysia Drożdż – studentka psychologii, która często odwiedza swoich młodszych kolegów. W dyskusji po filmie prowadząca przytoczyła słowa znanego krytyka filmowego – Marka Hendrykowskiego, który tak mówił o „Świadectwie urodzenia” – „(…) nikomu przed Różewiczem nie udało się opowiedzieć w formie tak syntetycznej i zwięzłej kilku naraz wojennych historii (…)”.

9 września 2017 r. uczestnicy projektu wzięli udział w spacerze po Radomsku śladami braci Różewiczów. Wcześniej przeczytaliśmy fragmenty książek – T. Różewicza „Matka odchodzi” i „Było minęło” – S. Różewicza. Odszukaliśmy ulice i miejsca, które pojawiały się we wspomnieniach obu braci. Aktorki „Magicznej 6” recytowały, Ewelina szkicowała, Kasia filmowała, a co z tego wyniknie – zobaczymy na podsumowaniu projektu.

Autor: Beata Karasek, Halina Kucharska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie