Podsumowanie roku 2017/2018

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
20 września 2018

W czerwcu 2018 roku „Pogotowie Lekcyjne” z sukcesem zakończyło realizację zadań kolejnego już ogólnopolskiego projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!”.

W czerwcu 2018 roku  „Pogotowie Lekcyjne” z sukcesem zakończyło realizację zadań kolejnego już ogólnopolskiego projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!”.

 Informacje o projekcie, który realizowaliśmy w r. szk. 2017/2018

Tytuł projektu – „Bracia Różewiczowie. Mistrzowie klimatu” - wrzesień 2017 r. oraz kontynuacja – „(Nie) Spełniony świat Janusza Różewicza” w setną rocznicę urodzin poety – maj 2018 r.

Opiekunowie projektu: Halina Kucharska i Anna Szczerbińska

Uczniowie - uczestnicy projektu: Dagmara, Ewelina, Daria, Katarzyna, Julita, Paulina, Angelika.

Zespół filmowy Pogotowia Lekcyjnego pracuje w dość specyficznych warunkach –  jest to grupa uczniów z różnych szkół z terenu Radomska. Nie osiągnęlibyśmy sukcesów, gdyby nie wieloletnia pomoc, życzliwość i zrozumienie dla naszych działań pań: Aleksandry Stanowskiej – Kierownika Działu Pracy Socjalnej MOPS w Radomsku oraz Iwony Broszkiewicz – Kierownika Działu Pracy Środowiskowej i Wolontariatu.

W naszym projekcie zainteresowaliśmy się wybitnymi twórcami pochodzącymi z Radomska – Tadeuszem i Januszem Różewiczami – poetami oraz Stanisławem Różewiczem – reżyserem. Kilka lat temu nasz zespół filmowy nawiązał współpracę z Miejskim Domem Kultury w Radomsku, który jest współorganizatorem ogólnopolskiego festiwalu „Różewicz Open Festiwal”.  Szczególnie życzliwa nam jest p. dyr. Elżbieta Kwiatkowska. Postanowiliśmy to wykorzystać. Nasza współpraca przerodziła się w prawdziwą przyjaźń. Dziewczyny z zespołu filmowego zostały wolontariuszkami w kinie „Pasja” – pracują przy projekcie MDK – „Kino dla bobasa”. Na Gali Wolontariatu zostały w tym roku wyróżnione przez prezydenta miasta Radomsko. To dla nas wielki sukces i zachęta do dalszej pracy. A przyznać należy, ze właśnie projekt Filmoteki Szkolnej nam w tym pomógł.

Nasze działania rozpoczęły się we wrześniu 2017 r. udziałem w „Różewicz Open Festiwal”. Nakręciliśmy film, którego bohaterami byli bracia Różewiczowie - wybitni radomszczanie i miasto Radomsko. Zakończyliśmy zaś  spotkaniem w MDK, gdzie obejrzeliśmy film Stanisława Różewicza – „Nasz starszy brat” – o krótkim, ale bardzo aktywnym życiu najstarszego z braci Różewiczów . We wrześniu nasz projekt zrobił wrażenie na organizatorach Filmoteki Szkolnej i zostaliśmy wyróżnieni. W ten sposób przyczyniliśmy się do promocji naszego miasta na ogólnopolskich stronach projektu Filmoteka Szkolna. Chwalimy się, bo są to nasze małe sukcesy. W Radomsku mamy wielu przyjaciół, którym zaprezentowaliśmy  film na specjalnej projekcji w naszej świetlicy. Obecni byli przedstawiciele MDK, pracownicy MOPS –u, nauczyciele ze szkół radomszczańskich, rodzice oraz koleżanki i koledzy zaproszeni przez członków naszego zespołu.

Miłym akcentem na majowym spotkaniu były słowa pani Marii Dębicz – opiekuna merytorycznego przedsięwzięcia MDK „(Nie) Spełniony świat Janusza Różewicza” – „o widzę moje dziewczynki” i wspaniałe, osobiste wpisy w tomiku poezji Janusza Różewicza.

W ogólnopolskiej rywalizacji nasz zespół zajmuje 27 miejsce wśród ponad 120 grup uczestniczących w projekcie Filmoteki Szkolnej. Zdobyliśmy 2 złote maski i 1 srebrną.

Autor: Halina Kucharska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie