Zadania i usługi zreazlizowane w ramach Projektu "KIS Radomsko – W kierunku zmiany"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
30 lipca 2019

Klub Integracji Społecznej od września 2018r po przerwie wakacyjnej rozpoczął kolejne zajęcia w ramach reintegracji społecznej i zawodowej w nowowyremontowanym budynku przy ul. Reymonta 58. Dalsze usługi KIS w ramach Projektu "KIS Radomsko - W kierunku zmiany" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomsku są już realizowane dla Uczestników w jednym, przystosowanym do tego rodzaju działalności budynku.

Klub Integracji Społecznej od września 2018r po przerwie wakacyjnej rozpoczął kolejne zajęcia w ramach reintegracji społecznej i zawodowej w nowowyremontowanym budynku przy ul. Reymonta 58. Dalsze usługi KIS w ramach Projektu "KIS Radomsko - W kierunku zmiany" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomsku są już realizowane dla Uczestników w jednym, przystosowanym do tego rodzaju działalności budynku.

Klub Integracji Społecznej to projekt prowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
w Radomsku. Trwa od maja 2017 roku, a teraz KIS doczekał się swojej siedziby.

Celem działalności KIS w ramach  Projektu „KIS Radomsko - W kierunku zmiany” jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu mieszkańców Miasta Radomsko, wzrost zdolności do zatrudnienia oraz integracja społeczna i zawodowa mieszkańców Miasta Radomsko – klientów MOPS w Radomsku. Klub Integracji Społecznej uczestników Projektu obejmuje kompleksową pomocą w zakresie wsparcia psychologicznego, doradztwa zawodowego, działań edukacyjnych jak również świadczenia w środowiskach pracy socjalnej oraz udzielanie stosownej i adekwatnej do potrzeb pomocy finansowej i świadczeń niefinansowych.

Dodatkowo w ramach  bieżącej działaności KIS realizowano zadania związane z udzielaniem poradnictwa ogólnego w zakresie aktywizacji zawodowej i społecznej, udzielano poradnictwa indywidualnego i doradztwa zawodowego, udzielano instruktażu rozmowy kwalifikacyjnej
z pracodawcą oraz sporządzano dokumentacje aplikacyjną, (CV, list motywacyjny). Uczestnicy KIS, realizujący zadania Projektowe byli również kierowani do wykonywania prac społecznie-użytecznych.

Zgodnie z założeniami w Projekcie uczestniczyło 100 osób spełniających wymogi zamieszkiwania na terenie miasta Radomska, korzystania ze świadczeń pomocy społecznej a co za tym idzie bierności zawodowej jak również niezaradności finansowej. Rekrutacja przebiegała dwuetapowo w odstępach półrocznych. W roku 2017 zrekrutowano 52 osoby, 39 kobiet i 11 mężczyzn. W roku 2018 zrekrutowano kolejnych 51 osób tj 33 kobiety i 17 mężczyzn. Uczestnicy dwóch etapów realizacji Projektu  przeszli ścieżkę kwalifikacji przez psychologa i określenia predyspozycji podczas spotkania z doradcą zawodowym. W projekcie została zachowana równość szans płci (72 kobiety i 28 mężczyzn) jak również uwzględniono wsparcie dla osób z niepełnosprawnością stopnia lekkiego i umiarkowanego. Na zakończenie 2018r w Projekcie uczestniczyły 73 osoby. W trakcie realizacji Projektu 30 osób zakończyło udział w Projekcie z powodu różnych przyczyń. Obecnie w okresie do końca kwietnia 2019 dorekrutowano 13 osób z czego 10 osób (7k i 3m) zakwalifikowano do dalszego udziału w Projeckie "KIS Radomsko – W kierunku zmiany " w ramach kontynuacji działań projektowych zaplanowanych do końca października br.

Osoby rezygnujące z udziału w Projekcie z powodu podjęcia pracy w różnej formie zatrudnienia otrzymały wsparcie w zakresie reintegracji społecznej, wzmocnienie psychologiczne i trening umiejętności społecznych. Grupa ta gotowa była na aktywne i skuteczne wejście na rynek pracy, znajdując zatrudnienie i utrzymując je do dzisiaj. Pozostała grupa uczestników w okresie projektowym wzmacniała poczucie własnej wartości, organizowała życie w granicach własnego gospodarstwa domowego i pracowała nad wykształceniem postawy aktywnej edukacyjnie i zawodowo.

W RAMACH BIEŻĄCEJ DZIAŁANOŚCI KIS ZREAZLIZOWANO DZIAŁANIA:

W zakresie realizowanej reintegracji społecznej:

  1. 1. Indywidulane Poradnictwo Specjalistyczne Psychologa - 4 godziny dla każdego uczestnika projektu.
  2. Grupy Wsparcia dla 5 grup – podział ze względu na problematykę (dwie grupy wzmocnień psychospołecznych, grupa dla osób z problemami opiekuńczo-wychowawczymi, grupa dla osób uzależnionych, grupa dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie).
  3. Voucher na usługę kosmetyczną dla uczestników projektu, (w 2018r z usługi kosmetycznej skorzystało 15 osób, obecnie do końca czerwca z tej usługi korzysta 25 osób)
  4. Treningi Umiejętności Społecznych połączone z praktyczną nauką gospodarowania budżetem domowym, podziałem obowiązków, – zajęcia grupowe w pierwszym etapie były realizowane do marca br. Obecnie osoby dalej realizujące zadania projektowe mają możliwość uczestniczyć w zajęciach do końca września 2019.

 

W zakresie realizowanej reintegracji edukacyjnej:

  1. Grupowe zajęcia z języka angielskiego w wymiarze 60 godz., nauka zakończona certyfikatem nabycia umiejętności posługiwania się językiem na poziomie BEGINNER, z dwóch edycji certyfikat otrzymało łacznie 60 osób. Obecnie z nauki języka angielskiego korzysta 10 osób podczas spotkań w KIS dwa razy w tygodniu.

 

W zakresie realizowanej reintegracji zawodowej:

  1. Przeprowadzono szkolenia zawodowe zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami uczestników i rynku pracy. Uczestnicy Projektu nabyli kompetencje i uzyskali kwalifikacje zawodowe co znacznie zwiększyło ich szanse i możliwości aktywnego wejścia na otwarty rynek pracy.

Do czerwca 2019r zrealizowano 14 kursów zawodowych, w których uczestniczyło 100 osób, 74 nabyły kwalifikacje zawodowe:

- kurs opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych – 10 osób skierowanych, 8 osób ukończyło kurs,

- kurs florystyki i bukieciarstwa – 20 osób skierowanych ukończyło kurs,

- kurs obsługi komputera – 6 os. i 6 ukończyło szkolenie,

- kurs prawa jazdy kat. B – 10 os. dwie  osoby nabyły kwalifikacje,

- kurs prawa jazdy kat. C+E z kwalifikacją wstępną – 1 os. skierowana,

- kurs profesjonalnego sprzątania – 6 osób skierowanych, 5 osób ukończyło kurs,

- kurs palacza CO – 3 os. skierowane i ukończyły kurs,

- kurs brukarza -6 os. ukończyło szkolenie

- kurs obsługi kasy fiskalnej/ nowoczesny sprzedawca – 10 os. ukończyło szkolenie i 10 skierowano,

- kurs obsługi wózka widłowego z wymianą butli gazowej – skierowanych 19 osób, 11 przystąpiło do egzaminu państwowego, 6 osób zdało egzamin,

- kurs kucharski – skierowano 7 osób, ukończyło 5 osób,

- kurs operatora obrabiarki CNC – skierowano 2 osoby.

 

  1. Grupowe Warsztaty Doradztwa Zawodowego – grupy 4 osobowe po 16 godzin.

Zajęcia realizowane w Klubie Integracji Społecznej w formie praktycznego przygotowania do aktywnego wejścia na rynek pracy.

  1. Staże zawodowe w ramach nabytych kwalifikacji zawodowych:

Na przełmie 2018/2019 roku zostały skierowane  33 osoby do odbycia stażu zawodowego w ramach praktycznej nauki wykonywania zawodu. Obecnie 7 osób kontynuuje staż, który zakończy się 30.06.2019r. Uczestnicy nabywali doświadczenie zawodowe w zakresie wiedzy i umiejętności, które zdobyli na kursach zawodowych w różnych instytucjach i firmach prywatnych na terenie miasta Radomska.

 

Okres realizacji obecnej edycji Projektu "KIS Radomsko – w kierunku zmiany" został wydłużony do października 2019r co stworzy możliwość objęcia uczestników Projektu dalszymi działaniami w sferze społecznej, edukacyjnej jak również zawodowej. Ponadto należy podkreślić fakt, iż praca z uczestnikami Projektu obejmuje również szeroko rozumianą pracę socjalną i pomoc społeczną, która w okresie zagrożenia wykluczeniem społecznym odgrywa bardzo ważną rolę. Praca nad postawą uczestnika dotychczas bierną życiowo musi odbywać się dwutorowo. Zarówno w formie zabezpieczenia finansowego jak również pracy specjalistów. Niejednokrotnie są to osoby z kumulacją dysfunkcji, którzy pracują na grupach wsparcia i treningach umiejętności społecznych. Dodatkową formą było wsparcie doradcy zawodowego, który pracował nad zmianą postawy zawodowej, adaptacją w warunkach zawodowych, wizerunkiem i autoprezentacją oraz wiedzą na temat przepisów z zakresu prawa pracy.

Autor: Aneta Kowalczyk