Od 1 lipca 2021 zmiany w dodatkach mieszkaniowych

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 czerwca 2021

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Radomsku informuje, że z dniem 1 lipca 2021 r. zmieniają się zasady przyznawania dodatków mieszkaniowych wprowadzone Ustawą z dnia 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa.

 

Według znowelizowanych przepisów od 1 lipca 2021 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego oraz nowy wzór deklaracji o dochodach gospodarstwa domowego wprowadzone Uchwałą nr XXVII/291/21 Rady Miejskiej w Radomsku z dnia 26 lutego 2021 r.

Składając wniosek o dodatek mieszkaniowy w miesiącu lipcu 2021 r. należy zwrócić uwagę, aby informacje potwierdzane przez Zarządcę budynku lub osobę uprawniona do pobierania należności za lokal mieszkalny były dokonywane na nowym wniosku.

Ważna zmiana dotyczy także udokumentowania wysokości wydatków na zajmowany lokal. Do tej pory było to opłaty z miesiąca składania wniosku, natomiast od 1 lipca br. należy potwierdzić wysokość ponoszonych wydatków z miesiąca poprzedzającego dzień złożenia wniosku (osoby składające wnioski w miesiącu lipcu dokumentują wydatki mieszkaniowe poniesione w miesiącu czerwcu 2021 r.).

Istotną zmianą w przyznawaniu dodatku mieszkaniowego jest zmiana definicji dochodu.

Od 1 lipca 2021 r. przy ustalaniu prawa do dodatku mieszkaniowego będzie obowiązywała definicja dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.

Ustawa o świadczeniach rodzinnych przez dochód rozumie po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób:

a) przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, 30b, 30c, 30e i 30f ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,

b) dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

c) inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto zmienia się wysokość kryterium dochodowego, które będzie się odnosiło do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Dodatek mieszkaniowy będzie przysługiwał, jeżeli w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o jego przyznanie średni miesięczny dochód przypadający na jednego członka gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie przekroczy w gospodarstwie:

1) jednoosobowym – 40% tj. 2066,99 zł

2) w gospodarstwie wieloosobowym – 30% tj. 1550,24 zł

- przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Aktualnie jest to kwota 5167,47 zł.

Jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego jest wyższy od określonego, a kwota nadwyżki nie przekracza wysokości dodatku mieszkaniowego, należny dodatek obniża się o tę kwotę.

Dodatek mieszkaniowy nie będzie przysługiwał osobom przebywającym w: domu pomocy społecznej, młodzieżowym ośrodku wychowawczym, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, zakładzie karnym, szkole, w tym szkole wojskowej, jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie. Do członków gospodarstwa domowego wnioskodawcy nie będzie wliczać się osób przebywających w ww. instytucjach.

Kryterium metrażowe do otrzymania dodatku mieszkaniowego pozostaje bez zmian. Poza uprawnieniem wynikającym z art. 5 ust. 3 ustawy pozwalającym normatywną powierzchnię powiększyć o 15 m², jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. Normatywną powierzchnię powiększa się niezależnie od liczby członków gospodarstwa domowego. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Dodatek mieszkaniowy wypłaca się zarządcy budynku albo innej osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny z góry, w terminie do 10. dnia każdego miesiąca.

Szczegółowe informacje oraz nowe wzory druków o przyznanie dodatku mieszkaniowego i deklaracji o dochodach gospodarstwa domowego będą dostępne na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku: www.mops-radomsko.pl w zakładce „Dodatki mieszkaniowe i energetyczne” oraz będzie je można pobrać osobiście od 1 lipca 2021 r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomsku, ul. Kościuszki 10, Sekcja Dodatków Mieszkaniowych i Stypendiów Szkolnych od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, we wtorki w godz. 7.30-17.00.

Informacje udzielane są także telefonicznie pod nr tel. (044) 683 28 85 wew. 85 lub 781 698 769.

Autor: Anna Barońska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie