Skip Navigation


 
     wyszukiwarka
 
 
czwartek, 25 kwietnia 2024



Znajdź nas na facebook


Organizowanie Społeczności Lokalnej


Karta Dużej Rodziny


Rodzina +4


Mamo, Tato - bycie z Tobą daje moc!




Filmoteka Szkolna


Standardy w Pomocy


Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomsku


Sprawdź umowę

Pomagam Tobie by pomóc sobie

Biuletyn Informacji Publicznej MOPS w Radomsku

 

Punkt Konsultacyjny dla Osób Niepełnosprawnych » Aktualności »

   Blisko emerytury? Renta bez kolejnej wizyty u lekarza orzecznika.

 
     Renciści, którym przysługuje prawo do poboru renty do czasu uzyskania powszechnego wieku emerytalnego, który obowiązywał do końca 2012 r., będą mogli pobierać to świadczenie do czasu osiągnięcia wydłużonego wieku emerytalnego, zgodnego z nowymi przepisami, bez konieczności ponownego stawienia się u lekarza orzecznika. Ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS oraz niektórych innych ustaw, przewidująca wydłużanie powszechnego wieku emerytalnego, weszła w życie 1 stycznia br.

Nowe przepisy stanowią, że będzie on podwyższany stopniowo dla mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r. oraz dla kobiet urodzonych po 31 grudnia 1952 r. Dla osób z datą urodzenia w każdym kolejnym kwartale wiek emerytalny będzie podwyższony o miesiąc. Ostatecznie będzie to 67 lat dla wszystkich.
Szczególnie dotyczy to osób, które pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy przyznaną im do ukończenia wieku emerytalnego obowiązującego do końca ubiegłego roku. Uzyskanie tego świadczenia jest możliwe po uprzednim wydaniu decyzji przez komisję lekarską ZUS lub lekarza orzecznika o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Decyzja może być wydana na maksymalnie 5 lat.
Ustawa emerytalna w art. 13 ust. 3a zastrzega wyjątek dla osób, które przez co najmniej pięć ostatnich lat poprzedzających dzień badania lekarskiego miały uprawnienie do renty z tytułu niezdolności do pracy i do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego brakuje im mniej niż 5 lat. Jeśli złożą one wniosek o przyznanie renty na dalszy okres, a istnieją przesłanki medyczne do ponownego orzeczenia niezdolności do pracy organ ZUS orzeka ją do dnia osiągnięcia odpowiedniego wieku – do końca ub. roku było to 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.
Od 1 stycznia tego roku, jeśli zajdą takie przesłanki, ZUS będzie orzekał niezdolność do pracy w trybie art. 13 ust. 3a ustawy emerytalnej do czasu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.
Na mocy nowelizacji ustawy emerytalnej obowiązującej od początku tego roku osoby z przyznanym prawem do renty z tytułu niezdolności do pracy do uzyskania dotychczasowego  wieku emerytalnego zachowają je aż do osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego. Następnie ZUS przyzna im emeryturę z urzędu.
Renciści ze świadczeniem z tytułu niezdolności do pracy otrzymają powiadomienia o zachowaniu uprawnień do dnia osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego wraz z nową legitymacją emeryta-rencisty.
Podstawą prawną do powyższych zmian są: art. 13, 24a i 27a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (tj. Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 z późn. zm.), art. 1 i 17 ustawy z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 637).
  

 

| historia zmian | pokaż |

strona główna drukuj
Data powstania: 2013-01-17 13:44:51, Dodał: Maciej Krzyszkowski
Ostatnia modyfikacja: 2013-01-17 13:51:13 , Zmienił: Maciej Krzyszkowski