Skip Navigation


 
     wyszukiwarka
 
 
wtorek, 23 kwietnia 2024



Znajdź nas na facebook


Organizowanie Społeczności Lokalnej


Karta Dużej Rodziny


Rodzina +4


Mamo, Tato - bycie z Tobą daje moc!




Filmoteka Szkolna


Standardy w Pomocy


Środowiskowy Dom Samopomocy w Radomsku


Sprawdź umowę

Pomagam Tobie by pomóc sobie

Biuletyn Informacji Publicznej MOPS w Radomsku

 

Punkt Konsultacyjny dla Osób Niepełnosprawnych » Aktualności »

   System opieki długoterminowej - poradnik

 

Coraz częściej słyszymy: społeczeństwo się starzeje, potrzeba więc stworzenia sytemu zapewniającego pomoc i opiekę osobom starszym czy niesamodzielnym. Dla wielu z nas to nic nie znacząca informacja. O tym, że bliska nam osoba będzie wymagała całodobowej specjalistycznej opieki, dowiadujemy się zwykle w dramatycznych okolicznościach. Bywa też tak, że z różnych powodów nie jesteśmy w stanie zapewnić takiej pomocy w warunkach domowych. Najczęściej nie mamy pojęcia, kogo zapytać o informacje lub gdzie się po nie zgłosić. Przedstawiamy poradnik, który wyjaśni, jakie kroki należy podjąć, gdy znajdziemy się w takiej sytuacji.

 


Jeśli dysponujemy znacznymi sumami, możemy osobę wymagającą stałej opieki umieścić w prywatnym domu opieki, pensjonacie czy domu geriatryczno-pielęgnacyjnym. Koszt pobytu waha się od ok. dwóch do kilku tysięcy – w zależności od standardu opieki, regionu kraju i proponowanych dodatkowych usług.
W niniejszym  artykule omówimy formy długoterminowej opieki stacjonarnej, dostępnej w ramach obowiązującego w naszym kraju systemu wsparcia.

Dokąd po pomoc?
W Polsce osoba, która wymaga całodobowej opieki – z powodu choroby, wieku czy niepełnosprawności – i nie może samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, może zostać skierowana do domu pomocy społecznej lub zakładu opiekuńczo-leczniczego. Przedstawiamy je poniżej.

Dom Pomocy Społecznej
Aby skorzystać z tej formy pomocy, należy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej  w miejscu zamieszkania lub  pobytu osoby wymagającej opieki. Tam pracownik socjalny rozpocznie procedurę kierowania, a następnie umieszczenia w DPS osoby ubiegającej się o pobyt w takiej placówce.

Ważne! Powyższą procedurę można rozpocząć na wniosek osoby ubiegającej się, jej przedstawiciela ustawowego lub opiekuna albo z urzędu.  Co to oznacza w praktyce? Taki wniosek może złożyć osoba zainteresowana, jej rodzice, opiekunowie (w przypadku dzieci) lub opiekunowie prawni (w przypadku osób ubezwłasnowolnionych).  A co możemy zrobić, gdy osoba, która wymaga opieki, nie jest w stanie złożyć wniosku , bo w wyniku choroby np. pozostaje w śpiączce, jest nieświadoma lub w zaawansowanym stadium choroby Alzhaimera? W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie procedury ubezwłasnowolnienia (całkowitego czy częściowego) lub uzyskanie zgody sądu na umieszczenie chorego w placówce bez jego zgody.

  

 

| historia zmian | pokaż |

strona główna drukuj
Data powstania: 2013-03-01 13:44:01, Dodał: Maciej Krzyszkowski