Podsumowanie projektu uczniowskiego „Bracia Różewiczowie. Mistrzowie klimatu.”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
9 października 2017

5 października 2017 r. w Pogotowiu Lekcyjnym podsumowano projekt poświęcony twórcom pochodzącym z Radomska. Bohaterami spotkania byli bracia Różewiczowie – poeci – Janusz i Tadeusz, Stanisław – reżyser oraz miasto Radomsko. W ciepłym, nostalgicznym nastroju członkowie świetlicy zaprezentowali wszystko, nad czym pracowali w czasie trwania projektu ( 6 września 2017 – 5 września 2017 ). Ciekawość zebranych wzbudził film, jaki nakręcono podczas wędrówki po Radomsku śladami wielkich twórców.

Obecna na spotkaniu przedstawicielka MDK p. Jolanta Dąbrowska zapytała, czy twórczość braci Różewiczów jest trudna w odbiorze. Tak -trudna – szczególnie dla dzieci w różnym wieku. Wszystko zależy od tego, co i w jaki sposób zostanie im przekazane. Jak uwrażliwi się je na słowo, obraz, jak zainteresuje się ich pięknem poezji, co same mogą zrobić i co może im dać radość tworzenia – np. warsztaty plastyczne – Radomsko szkicowane węglem, obraz filmowy – jak pokazać miasto, jak pracować nad obrazem.

Starsi członkowie Pogotowia Lekcyjnego włączyli się w cykl imprez organizowanych w ramach przedsięwzięcia Różewicz Open Festiwal.

Dagmara wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Poezji im. Janusza Różewicza ( była chyba najmłodszą uczestniczką konkursu ), a Ewelina zaprezentowała swoją pracę plastyczną inspirowaną wierszem Tadeusza Różewicza „Obrączka” w ogólnopolskim konkursie plastycznym. Najciekawsze prace – w tym praca Eweliny - znalazły się na wystawie w holu MDK w Radomsku.

Mówiono o historii życia rodziny Różewiczów, odwiedzono miejsca w Radomsku, o których sławni bracia wspominali w swojej twórczości. Nawet najmłodsi wiedzą więc, kim byli Janusz, Tadeusz i Stanisław Różewiczowie. Znają ulice wymieniane we wspomnieniach – Reymonta, Żabia, Długa, POW, no i oczywiście kino „Kinema”. O tym, że się to udało, świadczył konkurs wiedzy, który przygotowała dla młodszych kolegów Dagmara. Wszyscy odpowiadali bezbłędnie i zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

W imieniu dzieci dziękujemy tym, którzy zaszczycili nas swoją obecnością i tak miło wypowiadali się na temat uczniowskiego projektu – ( wzruszające wpisy w kronice ). Mamy już swoich wypróbowanych przyjaciół, którzy uczestniczą w imprezach przez nas przygotowywanych. Zawsze odpowiadają na nasze zaproszenia. Takich przyjaciół mamy w PSP nr 4, II LO, MDK, MOPS , w Stowarzyszeniu na rzecz dzieci „Pomagajmy razem” oraz rodzicach. Z tego się bardzo cieszymy.

Autor: Halina Kucharska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie